Oklahoma Primary Election Results
Last updated July 1, 2024
Oklahoma Primary Election Results
U.S. House
State Legislature
State Senate
District Dist. | Candidates | Candidates | Percent of votes in |
---|---|---|---|
1 Rep. 1 (R) | Micheal BergstromM. BergstromBergstrom*incumbent 53% | Houston BrittainH. BrittainBrittain 47% | |
3 Rep. 3 (R) | Blake StephensB. StephensStephens*incumbent 38.1% | Julie McIntoshJ. McIntoshMcIntosh 37.4% | |
5 Rep. 5 (R) | George BurnsG. BurnsBurns*incumbent | ||
7 Dem. 7 (D) | Jerry DonathanJ. DonathanDonathan | ||
7 Rep. 7 (R) | Warren HamiltonW. HamiltonHamilton*incumbent | ||
9 Rep. 9 (R) | Avery FrixA. FrixFrix | ||
11 Dem. 11 (D) | Regina GoodwinR. GoodwinGoodwin 84% | Joe WilliamsJ. WilliamsWilliams 16% | |
13 Rep. 13 (R) | Jonathan WingardJ. WingardWingard 52% | Greg McCortneyG. McCortneyMcCortney*incumbent 48% | |
15 Dem. 15 (D) | Elizabeth ForemanE. ForemanForeman | ||
15 Rep. 15 (R) | Lisa StandridgeL. StandridgeStandridge 34% | Robert C. KeyesR. KeyesKeyes 27% | |
17 Rep. 17 (R) | Shane JettS. JettJett*incumbent 50% | Ron SharpR. SharpSharp 27% | |
19 Rep. 19 (R) | Roland PedersonR. PedersonPederson*incumbent | ||
21 Dem. 21 (D) | Robin FuxaR. FuxaFuxa | ||
21 Rep. 21 (R) | Randy GrellnerR. GrellnerGrellner 80% | Kurt MurrayK. MurrayMurray 11% | |
23 Rep. 23 (R) | Lonnie PaxtonL. PaxtonPaxton*incumbent | ||
25 Dem. 25 (D) | Karen GaddisK. GaddisGaddis | ||
25 Rep. 25 (R) | Brian GuthrieB. GuthrieGuthrie 57% | Jeff BoatmanJ. BoatmanBoatman 43% | |
27 Rep. 27 (R) | Casey MurdockC. MurdockMurdock*incumbent 52% | Cody AndersonC. AndersonAnderson 48% | |
29 Rep. 29 (R) | Julie DanielsJ. DanielsDaniels*incumbent 55% | Wendi StearmanW. StearmanStearman 45% | |
31 Rep. 31 (R) | Spencer KernS. KernKern 51% | Rick WolfeR. WolfeWolfe 32% | |
33 Dem. 33 (D) | Bob WillisB. WillisWillis | ||
33 Rep. 33 (R) | Christi GillespieC. GillespieGillespie 44% | Shelley GwartneyS. GwartneyGwartney 25% | |
35 Dem. 35 (D) | Jo Anna DossettJ. DossettDossett*incumbent | ||
35 Rep. 35 (R) | Dean MartinD. MartinMartin | ||
37 Rep. 37 (R) | Aaron ReinhardtA. ReinhardtReinhardt 51% | Cody RogersC. RogersRogers*incumbent 49% | |
39 Dem. 39 (D) | Melissa BryceM. BryceBryce | ||
39 Rep. 39 (R) | Dave RaderD. RaderRader*incumbent | ||
41 Rep. 41 (R) | Adam PughA. PughPugh*incumbent | ||
43 Dem. 43 (D) | Sam GraefeS. GraefeGraefe | ||
43 Rep. 43 (R) | Kendal SacchieriK. SacchieriSacchieri 53% | Jessica GarvinJ. GarvinGarvin*incumbent 47% | |
45 Rep. 45 (R) | Paul RosinoP. RosinoRosino*incumbent | ||
46 Dem. † 46 (D) † | Mark MannM. MannMann 53% | Sam Wargin GrimaldoS. GrimaldoGrimaldo 47% | |
46 Rep. † 46 (R) † | Charles BartonC. BartonBarton | ||
47 Dem. 47 (D) | Erin BrewerE. BrewerBrewer | ||
47 Rep. 47 (R) | Kelly E. HinesK. HinesHines 38% | Jenny SchmittJ. SchmittSchmitt 31% | |
48 Dem. † 48 (D) † | Nikki NiceN. NiceNice 73% | Connie JohnsonC. JohnsonJohnson 27% | |
State House
District Dist. | Candidates | Candidates | Percent of votes in |
---|---|---|---|
1 Rep. 1 (R) | Eddy DempseyE. DempseyDempsey*incumbent | ||
2 Rep. 2 (R) | Jim OlsenJ. OlsenOlsen*incumbent 58% | E.O. Jr. SmithE. SmithSmith 42% | |
3 Rep. 3 (R) | Rick WestR. WestWest*incumbent | ||
4 Dem. 4 (D) | Christopher WierC. WierWier | ||
4 Rep. 4 (R) | Bob CulverB. CulverCulver*incumbent | ||
5 Rep. 5 (R) | Josh WestJ. WestWest*incumbent | ||
6 Rep. 6 (R) | Rusty CornwellR. CornwellCornwell*incumbent | ||
7 Rep. 7 (R) | Steve BashoreS. BashoreBashore*incumbent | ||
8 Rep. 8 (R) | Tom GannT. GannGann*incumbent | ||
9 Rep. 9 (R) | Mark LepakM. LepakLepak*incumbent | ||
10 Rep. 10 (R) | Judd StromJ. StromStrom*incumbent 64% | Chad McCarthyC. McCarthyMcCarthy 36% | |
11 Rep. 11 (R) | John KaneJ. KaneKane*incumbent | ||
12 Dem. 12 (D) | Crystal LaGroneC. LaGroneLaGrone | ||
12 Rep. 12 (R) | Mark ChapmanM. ChapmanChapman | ||
13 Rep. 13 (R) | Neil HaysN. HaysHays*incumbent 79% | Jarod MendenhallJ. MendenhallMendenhall 21% | |
14 Rep. 14 (R) | Chris SneedC. SneedSneed*incumbent | ||
15 Rep. 15 (R) | Tim TurnerT. TurnerTurner 53% | Paul PalmerP. PalmerPalmer 26% | |
16 Dem. 16 (D) | Rosie LynchR. LynchLynch | ||
16 Rep. 16 (R) | Scott FetgatterS. FetgatterFetgatter*incumbent | ||
17 Rep. 17 (R) | Jim GregoJ. GregoGrego*incumbent | ||
18 Rep. 18 (R) | David SmithD. SmithSmith*incumbent | ||
19 Rep. 19 (R) | Justin HumphreyJ. HumphreyHumphrey*incumbent | ||
20 Dem. 20 (D) | Mitchell JacobM. JacobJacob | ||
20 Rep. 20 (R) | Mike WhaleyM. WhaleyWhaley 28.8% | Jonathan WilkJ. WilkWilk 28.5% | |
21 Rep. 21 (R) | Cody MaynardC. MaynardMaynard*incumbent | ||
22 Rep. 22 (R) | Ryan EavesR. EavesEaves 62% | Troy GoldenT. GoldenGolden 38% | |
23 Rep. 23 (R) | Derrick R. HildebrantD. HildebrantHildebrant 72% | Connor WhithamC. WhithamWhitham 28% | |
24 Rep. 24 (R) | Chris BanningC. BanningBanning*incumbent | ||
25 Rep. 25 (R) | Ronny JohnsR. JohnsJohns*incumbent 73% | Robert BurchR. BurchBurch 27% | |
26 Dem. 26 (D) | Kerri KeckK. KeckKeck | ||
26 Rep. 26 (R) | Dell KerbsD. KerbsKerbs*incumbent | ||
27 Rep. 27 (R) | Danny SterlingD. SterlingSterling*incumbent | ||
28 Rep. 28 (R) | Danny WilliamsD. WilliamsWilliams*incumbent 62% | Darlene WallaceD. WallaceWallace 38% | |
29 Rep. 29 (R) | Kyle HilbertK. HilbertHilbert*incumbent | ||
30 Rep. 30 (R) | Mark LawsonM. LawsonLawson*incumbent | ||
31 Rep. 31 (R) | Collin DuelC. DuelDuel*incumbent | ||
32 Rep. 32 (R) | Jim ShawJ. ShawShaw 46% | Kevin WallaceK. WallaceWallace*incumbent 42% | |
33 Rep. 33 (R) | Molly JenkinsM. JenkinsJenkins 60% | John TalleyJ. TalleyTalley*incumbent 40% | |
34 Dem. 34 (D) | Trish RansonT. RansonRanson*incumbent | ||
34 Rep. 34 (R) | Andrew MuchmoreA. MuchmoreMuchmore | ||
35 Rep. 35 (R) | Ty BurnsT. BurnsBurns*incumbent | ||
36 Rep. 36 (R) | John GeorgeJ. GeorgeGeorge*incumbent | ||
37 Rep. 37 (R) | Ken LuttrellK. LuttrellLuttrell*incumbent | ||
38 Dem. 38 (D) | Doyle LewisD. LewisLewis | ||
38 Rep. 38 (R) | John PfeifferJ. PfeifferPfeiffer*incumbent 71% | Marven Lee GoodmanM. GoodmanGoodman 29% | |
39 Rep. 39 (R) | Erick HarrisE. HarrisHarris*incumbent | ||
40 Rep. 40 (R) | Chad CaldwellC. CaldwellCaldwell*incumbent | ||
41 Dem. 41 (D) | Mike BockusM. BockusBockus | ||
41 Rep. 41 (R) | Denise Crosswhite HaderD. HaderHader*incumbent 58% | Shea BrackenS. BrackenBracken 42% | |
42 Rep. 42 (R) | Cynthia RoeC. RoeRoe*incumbent 54% | Matthew HuggansM. HuggansHuggans 34% | |
43 Rep. 43 (R) | Jay SteagallJ. SteagallSteagall*incumbent 68% | Shelli SelbyS. SelbySelby 32% | |
44 Dem. 44 (D) | Jared DeckJ. DeckDeck*incumbent | ||
45 Dem. 45 (D) | Annie MenzA. MenzMenz*incumbent | ||
45 Rep. 45 (R) | Matt WatsonM. WatsonWatson | ||
46 Dem. 46 (D) | Jacob RosecrantsJ. RosecrantsRosecrants*incumbent | ||
46 Rep. 46 (R) | Alexander W. TorviA. TorviTorvi | ||
47 Rep. 47 (R) | Brian HillB. HillHill*incumbent | ||
48 Rep. 48 (R) | Tammy TownleyT. TownleyTownley*incumbent 61% | April BrownA. BrownBrown 39% | |
49 Rep. 49 (R) | Josh CantrellJ. CantrellCantrell*incumbent | ||
50 Rep. 50 (R) | Stacy Jo AdamsS. AdamsAdams 43% | Andrew AldridgeA. AldridgeAldridge 32% | |
51 Rep. 51 (R) | Brad BolesB. BolesBoles*incumbent | ||
52 Rep. 52 (R) | Gerrid KendrixG. KendrixKendrix*incumbent | ||
53 Rep. 53 (R) | Jason BlairJ. BlairBlair 33.2% | Nick PokornyN. PokornyPokorny 32.4% | |
54 Rep. 54 (R) | Kevin WestK. WestWest*incumbent | ||
55 Rep. 55 (R) | Nick ArcherN. ArcherArcher*incumbent | ||
56 Rep. 56 (R) | Dick LoweD. LoweLowe*incumbent | ||
57 Rep. 57 (R) | Anthony MooreA. MooreMoore*incumbent | ||
58 Rep. 58 (R) | Carl NewtonC. NewtonNewton*incumbent 80% | Kannin J.D. KoehnK. KoehnKoehn 20% | |
59 Rep. 59 (R) | Mike DobrinskiM. DobrinskiDobrinski*incumbent | ||
60 Rep. 60 (R) | Mike KelleyM. KelleyKelley 42% | Ron LynchR. LynchLynch 22% | |
61 Rep. 61 (R) | Kenton PatzkowskyK. PatzkowskyPatzkowsky*incumbent | ||
62 Dem. 62 (D) | Allison OffieldA. OffieldOffield | ||
62 Rep. 62 (R) | Daniel PaeD. PaePae*incumbent | ||
63 Dem. 63 (D) | Shykira SmithS. SmithSmith | ||
63 Rep. 63 (R) | Trey CaldwellT. CaldwellCaldwell*incumbent | ||
64 Dem. 64 (D) | Tom SutherlinT. SutherlinSutherlin | ||
64 Rep. 64 (R) | Rande WorthenR. WorthenWorthen*incumbent | ||
65 Rep. 65 (R) | Toni HasenbeckT. HasenbeckHasenbeck*incumbent 60% | William RatleyW. RatleyRatley 40% | |
66 Rep. 66 (R) | Clay StairesC. StairesStaires*incumbent | ||
67 Rep. 67 (R) | Rob HallR. HallHall 51% | Ryan MyersR. MyersMyers 33% | |
68 Rep. 68 (R) | Mike LayM. LayLay 53% | Jonathan GrableJ. GrableGrable 47% | |
69 Rep. 69 (R) | Mark TedfordM. TedfordTedford*incumbent | ||
70 Dem. 70 (D) | Suzanne SchreiberS. SchreiberSchreiber*incumbent | ||
70 Rep. 70 (R) | Bradley BanksB. BanksBanks | ||
71 Dem. 71 (D) | Amanda SwopeA. SwopeSwope*incumbent | ||
72 Dem. 72 (D) | Michelle McCaneM. McCaneMcCane 73% | Adam MartinA. MartinMartin 27% | |
73 Dem. 73 (D) | Ron StewartR. StewartStewart 53% | Darrell KnoxD. KnoxKnox 47% | |
74 Rep. 74 (R) | Mark VancurenM. VancurenVancuren*incumbent | ||
75 Rep. 75 (R) | T.J. MartiT. MartiMarti*incumbent | ||
76 Rep. 76 (R) | Ross FordR. FordFord*incumbent | ||
77 Dem. 77 (D) | John WaldronJ. WaldronWaldron*incumbent | ||
78 Dem. 78 (D) | Meloyde BlancettM. BlancettBlancett*incumbent | ||
79 Dem. 79 (D) | Melissa ProvenzanoM. ProvenzanoProvenzano*incumbent | ||
79 Rep. 79 (R) | Paul HassinkP. HassinkHassink 74% | Jenifer StevensJ. StevensStevens 26% | |
80 Rep. 80 (R) | Stan MayS. MayMay*incumbent | ||
81 Rep. 81 (R) | Mike OsburnM. OsburnOsburn*incumbent | ||
82 Rep. 82 (R) | Nicole MillerN. MillerMiller*incumbent | ||
83 Dem. 83 (D) | Jimmy LawsonJ. LawsonLawson | ||
83 Rep. 83 (R) | Eric RobertsE. RobertsRoberts*incumbent | ||
84 Dem. 84 (D) | Jeremy LambJ. LambLamb | ||
84 Rep. 84 (R) | Tammy WestT. WestWest*incumbent | ||
85 Dem. 85 (D) | Cyndi MunsonC. MunsonMunson*incumbent | ||
85 Rep. 85 (R) | David HootenD. HootenHooten | ||
86 Dem. 86 (D) | Anne FiteA. FiteFite | ||
86 Rep. 86 (R) | David HardinD. HardinHardin*incumbent | ||
87 Dem. 87 (D) | Ellyn HefnerE. HefnerHefner*incumbent | ||
87 Rep. 87 (R) | Dave SchnittgerD. SchnittgerSchnittger | ||
88 Dem. 88 (D) | Ellen PogemillerE. PogemillerPogemiller 53% | Nicole MaldonadoN. MaldonadoMaldonado 31% | |
89 Dem. 89 (D) | Arturo AlonsoA. AlonsoAlonso*incumbent | ||
90 Dem. 90 (D) | Nana DankwaN. DankwaDankwa | ||
90 Rep. 90 (R) | Emily GiseE. GiseGise 54% | Matt EcholsM. EcholsEchols 46% | |
91 Rep. 91 (R) | Chris KannadyC. KannadyKannady*incumbent 83% | Bruce FlemingB. FlemingFleming 17% | |
92 Dem. 92 (D) | Forrest BennettF. BennettBennett*incumbent | ||
93 Dem. 93 (D) | Mickey DollensM. DollensDollens*incumbent | ||
94 Dem. 94 (D) | Andy FugateA. FugateFugate*incumbent | ||
94 Rep. 94 (R) | Suzanne JobeS. JobeJobe | ||
95 Dem. 95 (D) | Tegan MaloneT. MaloneMalone | ||
95 Rep. 95 (R) | Max WolfleyM. WolfleyWolfley*incumbent 82% | Alexander YoderA. YoderYoder 18% | |
96 Rep. 96 (R) | Preston StinsonP. StinsonStinson*incumbent 59% | Steve HerburgerS. HerburgerHerburger 41% | |
97 Dem. 97 (D) | Jason LoweJ. LoweLowe*incumbent | ||
98 Dem. 98 (D) | Cathy SmytheC. SmytheSmythe | ||
98 Rep. 98 (R) | Dean DavisD. DavisDavis*incumbent 42.4% | Gabe WoolleyG. WoolleyWoolley 42.4% | |
99 Dem. 99 (D) | Ajay PittmanA. PittmanPittman*incumbent 54% | Brittane GrantB. GrantGrant 46% | |
100 Dem. 100 (D) | Chaunte GilmoreC. GilmoreGilmore 71% | Cyndi ParishC. ParishParish 29% | |
100 Rep. 100 (R) | Marilyn StarkM. StarkStark*incumbent 71% | Johnny L. HargisJ. HargisHargis 29% | |
101 Rep. 101 (R) | Robert MangerR. MangerManger*incumbent 52% | Jonathan HewittJ. HewittHewitt 48% | |
Other Races
Corporation Commissioner
Race | Candidates | Candidates | Percent of votes in |
---|---|---|---|
Dem. (D) | Harold SpradlingH. SpradlingSpradling | ||
Rep. (R) | J. Brian BingmanJ. BingmanBingman 53% | Justin HornbackJ. HornbackHornback 29% |