United States at the 1964 Summer Olympics
United States at the 1964 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | USA |
NOC | United States Olympic Committee |
in Tokyo | |
Competitors | 346 (267 men and 79 women) in 19 sports |
Flag bearer | Parry O'Brien |
Medals Ranked 1st |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
1906 Intercalated Games |
The United States competed at the 1964 Summer Olympics in Tokyo, Japan. 346 competitors, 267 men and 79 women, took part in 159 events in 19 sports.[1]
Athletics
[edit]- Men's Competition
Men's 100 meters
- Bob Hayes
- Mel Pender
- Trent Jackson
Men's 200 meters
- Henry Carr
- Mike Larrabee
- Dick Stebbins
Men's 400 meters
- Mike Larrabee
- Ulis Williams
- Olan Cassell
Men's 800 meters
- Tom Farrell
- Jerry Siebert
- Morgan Groth
Men's 1.500 meters
Men's 5,000 meters
- Bob Schul
- Bill Dellinger
- Oscar Moore
Men's 10,000 meters
- Billy Mills
- Gerry Lindgren
- Ron Larrieu
Men's Marathon
- Buddy Edelen
- Billy Mills
- Peter McArdle
Men's 110 meter Hurdles
Men's 400 meter Hurdles
Men's 3,000 meter Steeplechase
- George Young
- Vic Zwolak
- Jeff Fishback
Men's 4 × 100 m Relay
Men's 4 × 400 m Relay
Men's 20 km Walk
Men's 50 km Walk
Men's Long Jump
Men's triple jump
Men's High Jump
Men's Pole Vault
- Fred Hansen
- John Pennel
Men's Shot Put
Men's Javelin Throw
Men's Discus Throw
Men's Hammer Throw
Men's Decathlon
- Women's Competition
Women's 100 meters
Women's 200 meters
Women's 400 meters
Women's 800 meters
Women's 4 × 100 m Relay
Women's 80m Hurdles
Women's Long Jump
Women's High Jump
Women's Shot Put
Women's Javelin Throw
Women's Discus Throw
Women's Pentathlon
Basketball
[edit]Summary
Team | Event | Preliminary round | Semifinal / Pl. | Final / BM / Cl. | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
United States men | Men's tournament | Australia W 78–45 |
Finland W 77–51 |
Peru W 60–54 |
Uruguay W 83–28 |
Yugoslavia W 69–61 |
Brazil W 86–53 |
South Korea W 116–50 |
1 Q | Puerto Rico W 62–42 |
Soviet Union W 73–59 |
Roster
Name [2] | Position | Height | Weight | Age | Team/School | Home Town |
---|---|---|---|---|---|---|
Jim Barnes | C | 6'8" | 240 | 23 | Texas Western College | Stillwater, Oklahoma |
Bill Bradley | G/F | 6'5" | 205 | 21 | Princeton University | Crystal City, Missouri |
Larry Brown | G | 5'10" | 165 | 24 | Goodyear Wingfoots | Long Beach, New York |
Joe Caldwell | G/F | 6'5" | 195 | 22 | Arizona State University | Los Angeles, California |
Mel Counts | C | 7'0" | 230 | 23 | Oregon State University | Coos Bay, Oregon |
Dick Davies | G | 6'1" | 175 | 28 | Goodyear Wingfoots (LSU) | Harrisburg, Pennsylvania |
Walt Hazzard | G/F | 6'3" | 188 | 22 | Univ. of California-Los Angeles | Philadelphia, Pennsylvania |
Lucious Jackson | F | 6'9" | 238 | 22 | Pan American University | Bastrop, Louisiana |
Pete McCaffrey | F | 6'5" | 190 | 25 | Goodyear Wingfoots (LSU) | Tulsa, Oklahoma |
Jeff Mullins | G/F | 6'4" | 185 | 22 | Duke University | Lexington, Kentucky |
Jerry Shipp | G | 6'5" | 190 | 29 | Phillips 66ers (SE Oklahoma St.) | Blue, Oklahoma |
George Wilson | F | 6'8" | 210 | 22 | Chicago Jamaco Saints (Cincinnati) | Chicago, Illinois |
The 1964 United States Olympic basketball team featured college and AAU players. Jerry Shipp led the team with an average of 12.4 points per game.[3]
Boxing
[edit]Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Robert Carmody | Flyweight | — | Bye | Thapa (NEP) W RSC |
Babiasch (EUA) W 4–1 |
Atzori (ITA) L 1–4 |
Did not advance | |
Louis Johnson | Bantamweight | — | Huppen (NED) W 5–0 |
Puiu (ROU) L 0–5 |
Did not advance | |||
Charles Brown | Featherweight | — | Hope (AUS) W 5–0 |
Khieu (CAM) W 4–1 |
Duran (MEX) W 4–1 |
Villanueva (PHI) L 1–4 |
Did not advance | |
Ronald Allen Harris | Lightweight | Bye | Hassan (UAR) W KO |
Shiratori (JPN) W 5–0 |
Arpon (PHI) W 5–0 |
Grudzień (POL) L 1–4 |
Did not advance | |
Charley Ellis | Light welterweight | Bye | Winter (EUA) W 5–0 |
Frolov (URS) L 2–3 |
Did not advance | |||
Maurice Frilot | Welterweight | — | Mabwa (UGA) L 0–5 |
Did not advance | ||||
Tolman Gibson | Light middleweight | — | Sangthein (THA) W RSC |
Davies (GHA) L 0–5 |
Did not advance | |||
James Rosette | Middleweight | — | Bye | Darkey (GHA) L 2–3 |
Did not advance | |||
Robert Christopherson | Light heavyweight | — | Ali (PAK) W 5–0 |
Kiselyov (URS) L 0–5 |
Did not advance | |||
Joe Frazier | Heavyweight | — | Oywello (UGA) W RSC |
McQueen (AUS) W RSC |
Yemelyanov (URS) W RSC |
Huber (EUA) W 3–2 |
Canoeing
[edit]Men
Athlete | Event | Heat | Repechage | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Dennis van Valkenburgh | C-1 1000 m | 5:12.63 | 5 SF | — | 5:00.43 | 3 Q | 5:12.55 | 8 | |
Joseph Dronzek James O'Rourke Jr. |
C-2 1000 m | 4:51.65 | 6 SF | — | 4:51.98 | 5 | Did not advance | ||
Tony Ralphs | K-1 1000 m | 4:21.53 | 5 R | 5:09.14 | 3 SF | DNS | Did not advance | ||
Gert Grigoleit Tony Ralphs |
K-2 1000 m | 3:54.01 | 7 R | 3:54.31 | 4 | Did not advance | |||
William Jewell Tony Ralphs Walter Richards William Smoke |
K-4 1000 m | 3:35.74 | 6 R | 3:46.48 | 4 | Did not advance |
Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Marica Jones | K-1 500 m | 2:11.50 | 2 Q | Bye | 2:15.68 | ||
Francine Fox Glorianne Perrier |
K-2 500 m | 1:59.69 | 2 Q | Bye | 1:59.16 |
Qualification legend: Q = Qualify to final; SF = Qualify to semifinal; R = Qualify to repehcage
Cycling
[edit]Sixteen cyclists represented the United States in 1964.
Road
[edit]Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
John Allis | Individual road race | 4:39:5183 | 75 |
Raymond Castilloux | DNF | ||
Michael Hiltner | 4:59:54.00 | 100 | |
Thomas Montemage | DNF | ||
Michael Allen John Allis Wes Chowen Michael Hiltner |
Team time trial | 2:40:30.13 | 20 |
Track
[edit]Pursuit
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Skip Cutting | Individual | 5:25.59 | 16 | Did not advance | |||
Oliver Martin Donald Nelsen Arnold Uhrlass Hans Wolf |
Team | 5:01.41 | 12 | Did not advance |
Sprint
Athlete | Event | Round 1 | Repechage 1 | Repechage 2 | Round of 16 | Repechage 3 | Repechage 4 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Alan Grieco | Individual | Gibbon (TTO), Kučírek (TCH) L |
Fredborg (DEN), Mercado (MEX) L |
Did not advance | |||||||
Jackie Simes | Mercado (MEX), Sato (JPN) L |
Fuggerer (EUA) L |
Did not advance | ||||||||
Jack Disney Tim Mountford |
Tandem | Barton / Church (GBR), de Graaf / van der Touw (NED) L |
Paar / Štark (TCH) L |
Did not advance | — | Did not advance |
Time trial
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
William Kund | 1000 m time trial | 1:12.89 | 14 |
Diving
[edit]Men
Athlete | Event | Preliminary | Final | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Score | Rank | ||
Lawrence Andreasen | 3 m springboard | 100.31 | 2 Q | 4.46 | 6 | 143.77 | |
Frank Gorman | 105.99 | 1 Q | 51.64 | 2 | 157.63 | ||
Kenneth Sitzberger | 98.66 | 3 Q | 61.24 | 1 | 159.90 | ||
Tom Gompf | 10 m platform | 92.79 | 7 Q | 53.78 | 2 | 146.57 | |
Louis Vitucci | 86.40 | 19 | Did not advance | ||||
Bob Webster | 93.18 | 6 Q | 55.40 | 1 | 148.58 |
Women
Athlete | Event | Preliminary | Final | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Score | Rank | ||
Jeanne Collier | 3 m springboard | 89.94 | 3 Q | 48.42 | 2 | 138.36 | |
Sue Gossick | 89.29 | 4 Q | 40.41 | 5 | 129.70 | 4 | |
Patsy Willard | 92.68 | 2 Q | 45.50 | 3 | 138.18 | ||
Lesley Bush | 10 m platform | 53.78 | 1 Q | 46.02 | 2 | 99.80 | |
Linda Cooper | 47.80 | 9 Q | 48.50 | 1 | 96.30 | 4 | |
Barbara Talmage | 47.28 | 11 Q | 42.32 | 7 | 89.60 | 8 |
Equestrian
[edit]Dressage
Athlete | Horse | Event | Preliminary | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | |||
Patricia de la Tour | Path Patrick | Individual | 783.0 | 8 | Did not advance | |
Karen McIntosh | Malteser | 640.0 | 17 | Did not advance | ||
Jessica Newberry | Forstrat | 707.0 | 14 | Did not advance | ||
Patricia de la Tour Karen McIntosh Jessica Newberry |
See above | Team | 2130.0 | 4 | — |
Eventing
Athlete | Horse | Event | Dressage | Endurance | Jumping | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Rank | |||
Lana duPont | Mr. Wister | Individual | 52.33 | =10 | 141.60 | 36 | 30.00 | =26 | 223.39 | 33 |
Kevin Freeman | Gallopade | 69.67 | =36 | –96.80 | 9 | 10.00 | =13 | –17.13 | 12 | |
Michael Page | The Grasshopper | 43.00 | 6 | –90.40 | 13 | 0.00 | =1 | –47.40 | 4 | |
Michael Plumb | Bold Minstrel | 42.67 | =4 | –44.00 | 23 | 0.00 | =1 | –1.33 | 15 | |
Lana duPont Kevin Freeman Michael Page Michael Plumb |
See above | Team | — | –65.86 |
Jumping
Athlete | Horse | Event | Round 1 | Round 2 | Total | |
---|---|---|---|---|---|---|
Faults | Faults | Faults | Rank | |||
Frank Chapot | San Lucas | Individual | 12.50 | 8.00 | 20.50 | 7 |
Kathryn Kusner | Untouchable | 13.75 | 16.00 | 29.75 | 13 | |
Mary Mairs | Tomboy | 44.50 | 12.25 | 56.75 | 33 | |
Frank Chapot Kathryn Kusner Mary Mairs |
See above | Team | 70.75 | 36.25 | 107.00 | 6 |
Fencing
[edit]18 fencers represented the United States in 1964.
Gymnastics
[edit]Judo
[edit]Modern pentathlon
[edit]Three pentathletes represented the United States in 1964. They won a silver medal in the team event.
- Individual
- Team
- James Moore
- Dave Kirkwood
- Paul Pesthy
Rowing
[edit]Sailing
[edit]Shooting
[edit]Ten shooters represented the United States in 1964. Between them they won two golds, a silver and three bronze medals.
Swimming
[edit]Volleyball
[edit]- Men's team competition
- Round robin
- Defeated Netherlands (3-0)
- Defeated South Korea (3-2)
- Lost to Hungary (0-3)
- Lost to Czechoslovakia (0-3)
- Lost to Japan (1-3)
- Lost to Bulgaria (0-3)
- Lost to Soviet Union (0-3)
- Lost to Brazil (2-3)
- Lost to Romania (1-3) → Ninth place
- Team roster
- Head coach: Harry Wilson
- Women's team competition
- Round robin
- Lost to Japan (0-3)
- Lost to Poland (0-3)
- Lost to Romania (0-3)
- Lost to Soviet Union (0-3)
- Defeated South Korea (3-0) → Fifth place
- Team roster
- Head coach: Doc Burroughs
Water polo
[edit]Weightlifting
[edit]Wrestling
[edit]References
[edit]- ^ "United States at the 1964 Tokyo Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 2014-11-29. Retrieved 2010-12-22.
- ^ "1964 USA Men's Olympic Games Roster Archived 2010-01-03 at the Wayback Machine." usabasketball.com. Retrieved on May 5, 2014.
- ^ Team Leaders.